Головна » 2015 » Лютий » 26 » Зимовий цикл народних свят
Зимовий цикл народних свят

В народі говорять: "Зима прийшла і празничків привела". І дійсно: взимку майже щодня – свято. Зимові свята починаються 4 грудня зі свята Введення в храм Пресвятої Богородиці, «коли вводиться літо у зиму». Цей день віщує, яким буде наступний рік: урожайним чи ні, посушливим чи дощовим. З цього дня у хліборобському розумінні починає спочивати земля, яку не можна копати лопатою аж до Благовіщення (7 квітня). Обряди зимового циклу пов'язані не тільки з періодом очікування весни як часу сівби, а й з давніми міфами про народження Всесвіту.У зимовому циклі простежується двочастинна структура давньої обрядовості: зустріч - проводи. Зустріччю предків на Свят-вечір розпочинався період найважливіших зимових свят - Різдвяні свята, котрі закінчувалися проводами на Водохреща. Різдвяний цикл свят був пов’язаний із відродженням нового сонця, яке відтоді починає щораз вище підноситися і тепліше пригрівати. У ньому було найбільше обрядових дійств, якими намагалися забезпечити здоров’я, щастя і достаток; багато з них також було спрямовано на вшанування покійних предків. У цей період українці колядували та щедрували – співали ритуальних пісень-побажань господарям осель та їхнім домочадцям.Умовно завершував зимовий цикл святкових дат, за сучасним церковним календарем, день Петра Вериги (29 січня). З ним народне повір’я пов’язувало прикмети, за якими визначали настання весни, передбачали, яке буде літо.

Як підсумок знань про зимові свята в Савинцівській ЗОШ І – ІІІ ступенів проведено виховний захід для учнів 5 – 7 класів. Свято проходило в шкільному музеї етнографії «Українська світлиця». Діти багато дізналися про народні зимові свята й самі розповідали цікаві легенди, колядки, щедрівки, вірші, прислів'я та приказки. З учнями проводились цікаві ігри, в які грали ще наші предки, зачитувались народні прикмети. Переможцем конкурсу «Зимові свята» став учень 7 класу Козоріз Олександр. Дітям було дуже цікаво. Вони ніби поринули в атмосферу давніх українських часів.

Переглядів: 129 | Додав: Savynci | Рейтинг: 0.0/0

«  Лютий 2015  »